wtorek, 29 stycznia 2008

Jaka Warszawa _Stiasny Waclawek



akie będzie centrum?Centrum Warszawy wymaga nasycenia obiektami usługowymi, instytucjami kultury, sklepami. - "Trzeba tak zorganizować tu ciągi piesze i ruch pojazdów, by warszawiacy chcieli przychodzić do centrum w czasie wolnym równie chętnie, jak do wielkich galerii handlowych" – podkreślał Naczelny Architekt Miasta Michał Borowski. Rozpoczął otwartą, publiczną dyskusję na temat zagospodarowania centrum, prezentując plany najnowszych inwestycji. O tym, jak będzie wyglądało centrum stolicy mówiono przedstawiając prezentację wirtualnej mapy przyszłych inwestycji. Komputerową wizualizację terenu, obramowanego ulicami Nowy Świat, Królewska i Grzybowska, aleja Jana Pawła II oraz Nowogrodzka, stworzyli architekci Jakub Wacławek i Grzegorz Stiasny. Posłużyli się istniejącymi planami, „wiedzą formalną i nieformalną”, jaką posiadają na ten temat deweloperzy oraz Urząd Miasta – zleceniodawca tego opracowania. Biuro NAM wydało sześć pozwoleń na budowę w centrum stolicy. Na ich podstawie powstanie wkrótce m.in.: apartamentowiec przy ul. Grzybowskiej oraz budynki mieszkalne przy ul. Wareckiej, pl. Trzech Krzyży i przy ul. Próżnej. Kolejne inwestycje są kwestią najbliższych miesięcy bowiem wydano 16 kolejnych warunków zabudowy. Architekci zaproszeni do współpracy przez Michała Borowskiego wskazywali, że w ciągu najbliższych lat powstanie kilkaset nowych planów szczegółowych. – Siedem lat potrzeba, by dla większości powierzchni Warszawy powstały plany zagospodarowania – zapowiedział naczelny architekt. W ścisłym centrum, o jakim dyskutowano w poniedziałek w PKiN, są wydane pozwolenia na zabudowę na 1,7 mln m kwadratowych powierzchni. – "Ożywienie budownictwa w centrum da w konsekwencji wiele miejsc pracy, mieszkań i obiektów użyteczności publicznej" - przewiduje M. Borowski. Najwyższe budynki zaplanowano od zachodniej strony centrum, w okolicy al. Jana Pawła II. Po wschodniej stronie, ku Wiśle, powstanie mniejsza zabudowa. Priorytet na tym obszarze będzie miał ruch pieszy. Najważniejsza będzie komercyjna funkcja centrum. Powstanie sporo miejsc parkingowych na obrzeżach tego obszaru.

1 komentarz:

Artek pisze...

Czemu architekci mysla tylko o budynkach a nie mysla o ludziach zyjacych w miescie. Na planie widac ile sie buduje wiezowcow, w samym centrum bedzie to niedlugo: Lilium , Złota 44 , Kulczyk Holding itp itd.

Każdy zas biurowiec to wiele miejsc pracy. W wiezowcach w Warszawie architekci nie projektuja obszernych parkingow podziemnych. Efekt? Coraz wiecej samochod w centrum i taka sama liczba miejsc prakingowych. Za kilka lat bedzie katastrofa, juz jest zle z parkowaniem a bedzie jeszcze gorzej.
Czemy architekt warszawy nie wprowadzi wymogu tworzenia publicznych paltnych parkingow w kazdy mwiezowcu w centrum. Ludzie myslcie...